Kannabigerol – CBG – jak działa?

Czym jest kannabigerol?

Kannabigerol (CBG) to jeden z mniej znanych, lecz niezwykle ważnych kannabinoidów. Kwas kannabigerolowy (CBGA) występuje naturalnie w konopiach, gdzie stanowi prekursor innych, bardziej znanych kannabinoidów: kwasu tetrahydrokannabinolowego (THCA) i kwasu kannabidiolowego (CBDA). Konopie dzięki obecności specjalnych enzymów – syntaz – przekształcają CBGA w inne kwasy kannabinoidowe.

Pod wpływem ekspozycji na wysoką temperaturę lub długotrwałe promieniowanie UV, kwasy kannabinoidowe (CBGA, THCA, CBDA) ulegają dekarboksylacji i przybierają formę obojętną (CBG, THC, CBD). W większości odmian konopi hodowanych do celów medycznych, CBGA jest niemal natychmiastowo przekształcany do innych kannabinoidów, w związku z czym występuje tam w niewielkich ilościach. W związku z tym w odmianach tych przeważają kwasy THCA oraz CBDA. W przypadku odmian konopi bogatych w CBGA, ich palenie powoduje niezwłoczne przekształcanie CBGA do CBG.

Gdzie znajdziemy CBG?

Badając odmiany przemysłowe konopi naukowcy odkryli, że zawierają one znacznie większe ilości CBG, niż odmiany hodowane do celów medycznych. Jest to spowodowane obecnością genu recesywnego w przemysłowych odmianach konopi. Gen ten odpowiada za obecność wadliwego enzymu – syntazy. Enzym ten ma bardzo ograniczoną zdolność do przekształcania CBGA w inne kwasy kannabinoidowe. Prowadzi to do występowania w tych odmianach konopi niezwykle wysokich stężeń CBG, przy małych stężeniach THC. Dlatego w konopiach przemysłowych, hodowanych legalnie również w naszym kraju dla włókien, czy uzyskiwania papieru, 94% kannabinoidów stanowi CBG, z kolei ilość THC w niektórych odmianach nie przekracza 0,001%. Te odmiany konopi przemysłowych nazywane są „CBG accumulating plants” („rośliny magazynujące CBG”) i zarówno występowanie THC, jak i CBD (kannabidiolu) jest w nich ograniczone. W Europejskich konopiach zwykle obecna jest jednak odmiana genu, która CBG przemienia nie w THC a w CBD, jak zauważają autorzy publikacji w Euphytica z 2005r.

Jak działa CBG?

Kannabigerol nie wykazuje właściwości psychoaktywnych. Jednak lista schorzeń, w których może potencjalnie znajdować zastosowanie, jest niezmiernie długa.

CBG jest antagonistą receptorów CB1 w centralnym układzie nerwowym. Z tego powodu częściowo przeciwdziała efektom wywoływanym przez THC. CBG jest jedynym znanym kannabinoidem stymulującym neurogenezę – powstawanie nowych komórek nerwowych. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne, co zauważono podczas badań przeprowadzonych na pacjentach z chorobami zapalnymi jelit. Ma także właściwości przeciwbólowe i antybakteryjne.

CBG może ochronić wzrok przed jaskrą.

Jaskra jest chorobą podstępnie kradnącą wzrok, której jednym z przejawów jest zwykle bezobjawowe podwyższenie ciśnienia w gałce ocznej. Powoduje to powolne niszczenie nerwu wzrokowego, co prowadzi do utraty najważniejszego dla nas zmysłu. Na szczęście znane są leki oraz zabiegi, które umożliwiają obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego – co zapobiega rozwojowi nieodwracalnej ślepoty. Naukowcy wykazali, że CBG ułatwia odpływ cieszy wodnistej z gałki ocznej, zmniejszając tym samym ciśnienie wewnątrzgałkowe, co stwierdzono w badaniach na zwierzętach pochodzących z ournal of Ocular Pharmacology and Therapeutics. Dzisiaj, gdy jaskra stanowi wg WHO jedną z pierwszych przyczyn utraty wzroku w krajach cywilizowanych – w tym w Polsce – wciąż trwają poszukiwania nowych leków, które mogą uratować wzrok tym, u których nie udaje się kontrolować choroby za pomocą znanych metod.

Kannabigerol w walce z depresją.

CBG może być również przydatny dla osób borykających się z częstymi chorobami w naszej cywilizacji – nerwicami i depresją. Poprzez działanie na receptory 5-HT1a, CBG reguluje poziom serotoniny i tym samym wykazuje działanie przeciwdepresyjne i przeciwlękowe. Ponadto omawiany kannabinoid pomaga zwalczać bezsenność, stymuluje wzrost tkanki kostnej, a także wykazuje działanie antyproliferacyjne, hamując wzrost komórek nowotworowych.

Leczenie padaczki – nie tylko kannabidiol (CBD).

Kannabigerol ma również podobne zastosowanie do drugiego najbardziej znanego kannabinoidu znajdowanego w konopiach – kannabidiolu (CBD). Ta substancja zasłynęła dzięki doniesieniom ojej skuteczności w leczeniu dziecięcej padaczki, opornej na inne metody leczenia. Najnowsze badania wskazują na przydatność CBG w zwalczaniu napadów padaczkowych u chorych z zespołem Dravet, a także w innych chorobach przebiegających z napadami drgawkowymi.

Spośród ponad 100 kannabinoidów obecnych w marihuanie, CBG zdecydowanie wyróżnia się licznymi właściwościami potencjalnie mogącym pomóc wielu chorym. Jednak potrzebnych jest więcej badań, które nie tylko określą jego skuteczność i działanie u ludzi, ale również pozwolą odpowiedzieć na pytania jak go dawkować i jak przyjmować.

Zródło wpisu: http://medycznyolej.org/

 

Materiały źródłowe:

  • medicaljane.com
  • sensiseeds.com
  • hightimes.com
  • theleafonline.com
  • De Meijer, E. P. M., and K. M. Hammond. „The inheritance of chemical phenotype in Cannabis sativa L.(II): cannabigerol predominant plants.”Euphytica1-2 (2005): 189-198.
  • COLASANTI, BRENDA K. „A comparison of the ocular and central effects of Δ9-tetrahydrocannabinol and cannabigerol.”Journal of Ocular Pharmacology and Therapeutics 4 (1990): 259-269.
  • źródło grafiki: www.consumeintelligently.com